2018. március (5)
2018. február (3)
2017. december (2)
2017. november (3)
2017. október (3)
2017. július (3)
2017. június (4)
2017. május (4)
2017. április (3)
2017. március (5)
2017. február (5)
2017. január (1)
2016. december (2)
2016. november (1)
2016. október (1)
2016. szeptember (1)
2016. augusztus (2)
2016. június (2)
2016. május (2)
2016. április (2)
2016. március (1)
2016. február (1)
2016. január (5)
2015. december (4)
2015. november (2)
2015. október (1)
2015. szeptember (1)
2015. augusztus (2)
2015. július (2)
2015. június (1)
2015. május (2)
2015. április (2)
2015. március (2)
2015. február (10)
2015. január (2)
Címkefelhő
ajándék barátság bizalom boldogság bonbon Budapest cipő csokoládé cél egészség első benyomás emlék futás férfiak főnök gyerekkor gyógyulás hatékonyság idő időbeosztás inspiráció jövő kaland kapcsolat karnevál karrier kihívás kisugárzás kitartás kommunikáció kreativitás közösség különleges magassarkú metropolisz mosoly motiváció mozgás munka munkahely nevetés nyitottság nyár nő nőiesség nők pihenés Rotterdam részmunkaidő siker szenvedély szerelem szeretet színház Születésnap találkozás tapasztalat teljesítmény Thaiföld tisztelet tudatosság tánc utazás verseny visszatekintés várakozás zene állásinterjú álláskeresés élet élmény érzelmi intelligencia önbizalom önismeret öröm
Lehet kevesebb a munkaidő
2017-02-05 13:00Egyre több munkáltató ismeri fel a részmunkaidős foglalkoztatásban és a távmunkában rejlő lehetőségeket. Lássuk, miért!
Néhány évvel ezelőtt alig néhány olyan állást találhattunk, amely nem nyolc órára szólt, miközben több Nyugat-Európai országban épp az ellenkezője volt igaz. A pozitív trend azonban hazánkba is begyűrűzött, sőt, egyre több részmunkaidős lehetőség közül válogathatunk.
A nőknek kedvez
A munkaidő rugalmasabb kezelése elsősorban a nők elhelyezkedését támogatja. Ahogy arról korábban is írtunk, a negyven feletti nők számára a négy vagy hat órás foglalkoztatás új alternatívákat jelenthet.
A rövidebb munkaidő hasonlóan megkönnyíti a szülésről visszatérő családanyák munkába állását is. Ezt erősíti meg Katalin (37), aki két kisgyermek mellett választott hat órás könyvelő munkakört: “számomra már a második terhesség alatt egyértelművé vált, hogy nem fogok visszamenni a korábbi teljes munkaidős állásomba. Egy gyerek mellett is nehezen lenne kivitelezhető, hogy ennyi időt egy irodában töltsek, kettő mellett pedig egyenesen lehetetlen. A hat óra viszont jól szervezhető, a munkáltatóm is rugalmasan áll a kérdéshez.”
Mindenki nyer
A nyereség mindkét oldalon egyértelmű: a munkavállaló időt nyer, az alkalmazó cég pedig egy kiegyensúlyozott, ezáltal sokkal motiváltabb munkaerőt. A motiváció pedig kézzel fogható eredményeket hoz, a dolgozók pihentebbek, jobban koncentrálnak a feladatukra, nem igénylik a szüneteket, és egymással is türelmesebbek. A részmunkaidő hatása egy béren kívüli juttatással is felér.
Anita (26) számára más szempont is dominált, amikor munkahelyet váltott. A fiatal lány az egyetem után marketing asszisztensként helyezkedett el, ami mellett elvégzett egy esküvőszervező tanfolyamot. Bár a munkája érdekes volt, sok tapasztalatot kínált, azonban a rendszeres túlórák miatt a hobbijára már nem jutott ideje.
„Folyamatos időprésben éreztem magam. Hétvégente próbáltam elmerülni a szervezés szépségeiben, hét közben pedig gyakran 9-10 órát is az irodában töltöttem. Nagyjából egy év után döntöttem úgy, hogy hat órában szeretném folytatni a munkát, és sikerült is a marketing területén elhelyezkednem.”
Széles a kínálat
Bár a részmunkaidős foglalkoztatás esetenként több munkavállalót, azaz többletköltséget jelent, mégis egyre több cég ismeri fel a négy- vagy hatórás pozíciók pozitív hatását, amely valódi hosszú távú befektetés. A munka és magánélet egyensúlya az elmúlt években különösen felértékelődött, így amelyik vállalat ezt támogatja, önmagát is újrapozicionálja a piacon.
Míg korábban szinte csak a call centerek kínáltak részmunkaidős állást, ma már sokkal bővebb a választék, Budapesten és vidéken egyaránt. Szakmunkások éppúgy találhatnak lehetőséget, mint az értékesítésben tapasztaltak. De olyan speciális tudást igénylő területeken is élhetünk a négy-hat órás munka előnyeivel, mint az IT programozás, a logisztika vagy a jog. Érdemes körülnézni!
Távolról sem lehetetlen
A részmunkaidőn túl a távmunka is megkezdte térhódítását, amely számos társadalmi problémára megoldást jelenthet: csökkentheti az országon belüli elvándorlás mértékét, segítheti a kismamák munkaerőpiacra való visszatérését, és növelheti a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatottságát is.
Hazánkban elsősorban a technológia területén tevékenykedő cégek aknázzák ki az otthoni munkavégzés előnyeit. Egy korábbi cikkünkben számoltunk be arról, hogy az Invitel Csoportnál az 1200 munkavállalóból 600 esetében adtak lehetőséget a távmunkára, amely egyértelműen kifizetődött. Hasonló a tapasztalat az IBM-nél is, ahol mindenki számára természetes a home office fogalma.
Ez a munkaforma több bizalmat kíván a munkáltatótól, cserébe magasabb hatékonyságot és fokozódó lojalitást kaphat. A Profession.hu a távmunka elkötelezett támogatója, ezért indította el a Távmunka Mozgalmat, amely teret ad a kölcsönös tapasztalatcserének és hasznos tippekkel is szolgál a témában.
Ha nem érezzük jól magunkat a jelenlegi munkahelyünkön, vagy álláskeresők vagyunk, érdemes mérlegelnünk a részmunkaidő lehetőségét is. Ha nem szeretnénk lemaradni a legfrissebb állásokról, töltsük fel önéletrajzunkat ide, kérjünk hírlevelet, és Facebook értesítést. Álmaink állása elérhetőbb, mint gondolnánk!
Eredeti megjelenés: Profession.hu
Címkék: álláskeresés • karrier • munka • részmunkaidő