2018. március (5)
2018. február (3)
2017. december (2)
2017. november (3)
2017. október (3)
2017. július (3)
2017. június (4)
2017. május (4)
2017. április (3)
2017. március (5)
2017. február (5)
2017. január (1)
2016. december (2)
2016. november (1)
2016. október (1)
2016. szeptember (1)
2016. augusztus (2)
2016. június (2)
2016. május (2)
2016. április (2)
2016. március (1)
2016. február (1)
2016. január (5)
2015. december (4)
2015. november (2)
2015. október (1)
2015. szeptember (1)
2015. augusztus (2)
2015. július (2)
2015. június (1)
2015. május (2)
2015. április (2)
2015. március (2)
2015. február (10)
2015. január (2)
Címkefelhő
ajándék barátság bizalom boldogság bonbon Budapest cipő csokoládé cél egészség első benyomás emlék futás férfiak főnök gyerekkor gyógyulás hatékonyság idő időbeosztás inspiráció jövő kaland kapcsolat karnevál karrier kihívás kisugárzás kitartás kommunikáció kreativitás közösség különleges magassarkú metropolisz mosoly motiváció mozgás munka munkahely nevetés nyitottság nyár nő nőiesség nők pihenés Rotterdam részmunkaidő siker szenvedély szerelem szeretet színház Születésnap találkozás tapasztalat teljesítmény Thaiföld tisztelet tudatosság tánc utazás verseny visszatekintés várakozás zene állásinterjú álláskeresés élet élmény érzelmi intelligencia önbizalom önismeret öröm
Édes szenvedély, saját kezűleg
2015-02-05 20:06Csokoládé nélkül lehet élni, de minek? Ars poeticámtól vezérelve, nagy adag kíváncsisággal és nem kevés izgalommal készültem életem első bonbon-workshopjára. Hogy igazán autentikus környezetben hódolhassak csoki iránti szenvedélyemnek, egy holland kisvárosban szervezett kurzusra jelentkeztem. Már a helyszín is magával ragadó: a Hágától húszpercnyi vonatútra fekvő Berkel en Rodenrijs amolyan csendes, tiszta és tökéletesen rendezett, modern falu. A térkép egy igazi farmra vezet, melynek kapujában széles mosollyal fogad a program, és feltehetően az egész létesítmény háziasszonya, Jellie van Vliet.
Egy konyhai baki
Miután helyet foglalunk a fehér abroszokkal leterített asztaloknál, már indulunk is az édes kalandra. Az izgatottság szinte tapintható a levegőben, középiskolás lányok, harmincas nők, nagymamakorú asszonyok tekintete szegeződik egyszerre idegenvezetőnkre. A bemutatkozásból – barátnőm tolmácsolásában – megtudom, hogy Jellie immár hat éve szervez csoki-kurzusokat, nem meglepő módon, töretlen népszerűséggel.
Bár háziasszonyunk már nyilván sokszor elmesélte a bonbon-készítés történetét, mégis átszűrődik hangján apadhatatlannak tűnő lelkesedése. „Az édesség eredete egészen az ezerhatszázas évekig nyúlik vissza és egy konyhai baleset eredménye: egy francia tábornok szakácsa az odaégett mandulás desszertet próbálta folyékony csokoládéval menteni, amivel végül hatalmas sikert aratott. Így született meg az első bonbon” – ismerjük meg a legendát.
Jellie ezután röviden vázolja az előttünk álló három óra menetrendjét: a kurzus főleg a kreativitásról, mintsem a bonbon-gyártás technikáinak megismeréséről szól. Vagyis nem leszünk képzett cukrászok a nap végére, de biztosan jól fogunk szórakozni. Van Vliet asszony a legfontosabb alapszabályt is leszögezi: nassolni csak a kész alkotásokból szabad, menet közben eszünkbe ne jusson belenyalni az olvasztott csokiba. Már most érzem, hogy nem lesz könnyű…
Vigyázz, kész, folyik!
A tűzhelyen gőzölgő csokoládé illata lassan bejárja az egész helyiséget. Amíg a háromféle alapanyag a kellő hőmérsékletre melegszik, habzsákok kerülnek elő a hűtőből. Monogramos papírtálcáinkra nekünk tetsző alakzatokat formázunk a tejszínhabból. Ezek három óra múlva, már fagyottan, csokiba merülnek, és úgy sejtem, igazán tömény édességként öltenek testet.
Nincs sok időm ezen mélázni, Jelli máris szilikonformákat oszt szét és az asztalokra teszi a temperált hőmérsékletű, vagyis a bonbon-készítésre legmegfelelőbb állagú fehér-, tej- és étcsokoládét rejtő edényeket. Dió, mogyoró, kókuszreszelék, cukorgyöngyök és a fantáziánk adja egyedi desszertjeink fő összetevőit. Vendéglátónk egyetlen instrukciója, hogy járjon gyorsan a kezünk, mert a csoki rövid idő alatt dermedni kezd. A többit ránk bízza.
Kezdetét veszi a lázas munka! Hagyom szárnyalni a kreativitásomat: az egyik formába kókuszt szórok, a másikba mogyoródarabokat, és persze a színes tortadarát sem hagyom ki. De a lényeg most jön. Egymás után mártom a kanalam az edényekbe: szépen lassan csorgatom a fekete csokoládét a kókuszra, aztán jöhet a fehér a mogyorós szívbe, tej a tortadarára, és csinálok egy háromszínű kockát is, közepén egy fél mandulával. Elégedetten szemlélem az eredményt: nem vagyok egy konyhatündér alkat, de ez igazán nekem való. Persze majdnem elcsábulok, de az utolsó pillanatban bevillan, hogy a kanalat még csak véletlenül sem szabad lenyalni.
Utazás a végtelenbe
A szilikonformába zárt desszertek a frizsiderben kapnak helyet, újabb adag csoki olvad a tűzhelyen, miközben mi stílusosan házi készítésű keksszel és zöld teával gyűjtünk energiát a következő menethez.
A pár perces szünet után marcipánnal folytatjuk: fejenként kétszáz grammos, jól formázható tömböt kapunk, és a korábbiak mellé aszalt gyümölcsök, narancsreszelék illetve narancs likőr is az asztalra kerül. Csak rajtunk múlik, milyen és mennyi bonbont gyártunk. „Nem lehet elrontani!” – teszi hozzá Jellie.
Én a geometria valamennyi alakzatát igyekszem megformálni, a gömbök, kockák és piramisok után meg sem állok a tizenkétszögig. Néhány közepébe likőrt fecskendezek, az egyikbe narancsreszeléket rejtek, de kókuszos és mogyorós is akad a repertoáromban. Az aszalt gyümölcsöket már nem olyan könnyű marcipánba csomagolni, de újabb formákat felfedezve ez is sikerül. Húsz különböző méretű bonbonom várja az édes öltöztetést.
Asztaltársaim is most kezdik a csokoládéba merítést. Arcukon gyermeki komolysággal, koncentrálva, mosolyogva. Igazi felnőtt játszótér ez. Én is folytatom a játékot: nagy gonddal, óvatosan engedem a folyékony tejcsokiba az első kreációmat, aztán sorba követi a többi is. Persze ét- és fehércsokis burkok is készülnek, sőt, a végére annyira belejövök, hogy már kombinálom is ezeket. De az alkotásnak itt még sincs vége!
A díszítés következik – a lehetőségek száma túlzás nélkül végtelen. Az egyik elkészült, márványos hatású remekművemmel barátnőmhöz fordulok. „Szerinted?” – kérdezem, miközben ő épp három színes cukordrazsét igazít el egy étcsoki-kockán. „Tökéletes!” – válaszolja meggyőzően. „A tiéd is!” – vágom rá. „Lehet, hogy pályát tévesztettünk?” – nevetünk fel egyszerre.
Happy end
Amikor már a marcipánok is a hűvösön pihennek, akkor döbbenek rá, hogy eltelt a három óra. Teljes kikapcsolódásban, a kreativitás pozitív energiáitól felfrissülve. Szívesen töltenék még órákat így. De már csak egy feladat van hátra: a megdermedt tejszínhab darabkákat kell egy gyors mozdulattal forró csokiba mártanunk, míg végül kis papírkosarakban nyerik el méltó helyüket.
Talán ez a művelet a legszórakoztatóbb: a csúszós tejszín nem mindenkinek engedelmeskedik. A jelenlévők többségével ugyan nem beszélek közös nyelvet, a szemekben mégis ugyanaz a felszabadult öröm tükröződik.
Lassan az utolsó bonbonok is felöltik fehér-barna köntösüket, és elérkezik a legizgalmasabb pillanat. Megkapjuk a nevünkkel fémjelzett tálcákat, és a kész finomságokat. Bár nem lettek teljesen szabályosak, némelyik díszítése is túlzás kicsit, mégis büszkeséggel rakosgatom mindegyiket a papírdobozomba. Valamiféle jóleső érzés jár át. Lopva meg is kóstolok egyet-kettőt… Örök igazság: a csoki tényleg boldogsághormonokat termel, és nem csak fogyasztva!
Címkék: bonbon • csokoládé • kreativitás • szenvedély