Piroscipőben - Mozogjuk sikeresre magunkat!


Nyitólap • Cikkek • Mozogjuk sikeresre magunkat!

Mozogjuk sikeresre magunkat!

2017-11-10 11:00

Életmódunk nem csak a közérzetünkre nyomja rá a bélyegét, nagyban befolyásolja munkahelyi teljesítményünket is. Pár apró változtatás látványos eredményeket hozhat!

A rohanó hétköznapoknak, a túlóráknak, a munkahelyi stressznek sokszor az egészségünk látja kárát. Nem figyelünk a megfelelő étkezésre, nincs időnk, energiánk mozogni, fáradtak vagyunk, esetleg még a hátunk is állandóan fáj. Pedig a rendszeres, akár néhány perces testedzés jótékony hatásait  a munkahelyi kapcsolatainkban, sőt a feladatainkhoz való hozzáállásunkban is lemérhetjük, amellett, hogy jóval energikusabbnak érezzük magunkat. Lássuk, mit tehetünk, ha szinte teljesen be vagyunk táblázva!

Sokszorosan megéri

Bár sokan szkeptikusan állnak a sporthoz, és számtalan kifogást találnak, éppen miért nem tudják elkezdeni, érdemes szem előtt tartani, hogy az évtizedeken át tartó ülőmunka és a helytelen életvitel nagyon súlyos következményekkel, nem ritkán krónikus megbetegedésekkel járhat. „Ha azt gondolod, az egészség drága, próbáld ki, milyen egy hónapig betegnek lenni” – figyelmeztet Ambruzs Dulcinea, személyi edző és táplálkozási tanácsadó.

Mozgás!

Aki hetente két-három alkalommal  időt szakít a mozgásra, garantáltan több energiával indítja a legnehezebbnek ígérkező munkanapokat is, és biztosan ritkábban dönti le a lábáról betegség, mint azokat a kollégákat, akik az estéiket a kanapén fekve töltik. A sport számlájára írható az erősödő önbizalom és kitartás is: „egy-egy mozgással eltöltött óra a nap további 23 órájára is érezhető hatással van. Rendszeresen hallom a vendégeimtől, hogy miután az edzőteremben teljesíteni tudtak olyan gyakorlatokat, amelyek elsőre lehetetlennek tűntek, sokkal bátrabban vették a munkahelyi akadályokat is” – teszi hozzá a tapasztalt tréner.

A testi frissesség tehát szellemi aktivitással is jár, és ahogy lemozogjuk a munkában felhalmozott stresszt, úgy fokozódik motivációnk, proaktivitásunk illetve teljesítőképességünk is. És ha mindez nem lenne elég, megváltozott habitusunknak köszönhetően sokkal könnyebben kezelhetjük a munkatársainkkal való esetleges konfliktusainkat, sőt, mindezek összhatásaként még a hőn áhított előléptetés is kilátásba kerülhet.

Kezdjük el még ma

Dulcinea szerint az életmódváltást ajánlott apró, ám következetes lépésekkel elkezdeni, hogy az új szokások valóban tartósakká váljanak. „Már a munkahelyünkön is tehetünk a jobb közérzetért. A hát-nyak-és derékfájás jelentősen enyhíthető, ha az asztalunk és székünk helyzetét megfelelően állítjuk be: üljünk úgy, hogy a boka, a térd és a csípő kilencven fokot zárjon be, a könyök  kilencven fokban az asztalon legyen és ne feszüljön. A monitor teteje legyen szemmagasságban és enyhen felfelé nézzen.

A helyes testtartás természetesen nem helyettesíti a mozgást! Aki naponta 6-8 órát monitor előtt tölt, annak minden órában ajánlott pár perc szünetet tartania, és átmozgatnia magát. „Bár a legtöbb iroda keretei szükősek, de liftezés helyett lépcsőzhetünk, vagy ebédidőben sétálhatunk negyed órát – szervezetünk meg fogja hálálni ezeket a döntéseket. Munkaidő után szálljunk le néhány megállóval hamarabb a buszról, és élvezzük ki a 15-25 perces énidőt” – javasolja az edző.

Ne álljunk meg

Ha ténylegesen elhatároztuk magunkat, hogy többet fogunk mozogni, kibúvók helyett teremtsünk időt erre. Aki úgy érzik, a reggeli órákban a legaktívabb, annak az ébredés utáni testedzés javasolt, és fél óra sport az ébresztő kávét is könnyedén kiváltja: néhány dinamikus gyakorlat a nappaliban éppolyan frissítően hat, mint egy kis kocogás a szabadban. A legfontosabb, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amelyet örömmel végzünk, hiszen az elért eredmények a folytatásra ösztönöznek majd minket.

Amennyiben tartunk attól, hogy a kezdeti lelkesedésünk gyorsan alábbhagy, vonjuk be családtagjainkat is az aktív programokba: a kirándulást, közös biciklizést akár minden hétvégén beiktathatjuk, de vihetjük gyalog is a gyerekeket az óvodába, iskolába. Ha ez sem lenne elegendő, érdemes felkeresnünk egy személyi edzőt, aki segít elindulni a fittség felé. „Előfordul, hogy a vendégeimnek csak egy kis támogatásra van szüksége, és az elkötelezett együttműködés fantasztikus eredményeket hoz, legyen szó mozgásszervi problémákról, túlsúlyról, vagy egy aktívabb életvitel kialakításáról. A jó szakember az egészségi állapotnak és célnak megfelelő gyakorlatokat állít össze és mindig figyel azok helyes kivitelezésére is” – osztja meg Dulcinea.

Eredeti megjelenés: www.profession.hu

Címkék:




       


Grafika: ZuzuDesign